Ak vymeníte vašu plastovú kefku za bambusovú, znamená to, že nielen v oceáne bude o jednu plasstovú kefku menej ale rovnako šetríte našu pôdou ktorá by bojovala s rozložením plastu niekoľko tisíc rokov.
Predstavte si, že by ste zakopali plastovú kefku na vašu záhradu a mali by ste stroj času, do ktorého by ste nastúpili a posunuli ste sa o 1000 rokov dopredu a vaša kefka by tam stále bola a to takmer nepoškodená. Šialené že? Bohužiaľ je to pravda.
Bambusová kefka je tak jednoznačne lepšou alternatívou. Dnes vás naučíme ako využiť jej plný potenciál a ako ju správne skompostovať a čo najmenej zaťažiť naše životné prostredie.
Našťastie je to skutočne ľahké a nezaberie to vôbec veľa času. Tak poďme na to.
Pred tým ako sa rozhodnete použitú kefku skompostovať, je tu pár tipov ako sa dá využiť.
A ak ešte bambusovú kefku nevlastníte, tak si môžete vybrať z našej širokej ponuky
Najpredávanejšie bambusové kefky
Najpredávanejšie bambusové kefky
1. Up-cycle / Re-use
Po tom ako vám kefka prestane primárne slúžiť na umývanie vašej zubnej dutiny, existuje množstvo spôsobov na jej využitie v domácnosti.
Kefku stačí prevariť v horúcej vode a označiť ju, že sa už nemá používať na čistenie zubov.
- Vyčistite svoju kúpeľňu
Svojou perfektnou veľkosťou a tvarom, sa kefka dostane na všetky ťažko prístupné miesta, ako sú rohy vašej kúpeľne, medzi dlaždice, vnútorné otvory umývadiel alebo dokonca aj záchod.
- Údržba elektroniky
Zubná kefka je dokonalým nástrojom na čistenie prachu a nečistôt z klávesov na klávesnici počítača alebo na odstránenie nečistôt z prieduchov na féne alebo filtri na vysávači. Nezabudnite však pred použitím skontrolovať, či sú štetiny úplne suché 🙂
- Pomôcka v kuchyni
Určite poznáte ten pocit, keď pretláčate cesnak cez lis a určité množstvo vám zostane v dierkach lisu. Práve tu prichádza na rad použitá kefka, ktorá sa dostane do každej dierky lisu a vytlačí aj posledné zvyšky cesnaku.
Máte nejaké ďalšie tipy na opätovné použitie starej zubnej kefky? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie 🙂
2. Odstránenie štetín
Aj keď sú naše štetiny recyklovateľné, nie sú biologicky odbúrateľné ( hovoríme tu o menej ako grame materiálu v porovnaní s celou plastovou zubnou kefkou).
Ústna hygiena a účinné čistenie zubov je našou prioritou č.1 a zatiaľ neexistuje žiadne biologicky odbúrateľné vlákno, ktoré by fungovalo tak dobre a vydržalo tak dlho ako naše vlákna vyrábané z PBT.
Zaujímavosť: Materiál PBT má veľmi podobné vlastností ako Nylon, PBT však absorbuje veľmi málo vody (čo je dobré pre udržanie hygieny štetín). PBT má tiež vynikajúcu odolnosť voči zlomeniu a má veľmi dobrú odolnosť proti slnečnému žiareniu.
To teda znamená, že musíte odstrániť štetiny a zrecyklovať ich samostatne. Existujú dva rôzne spôsoby ich odstránenia:
- Vytiahnite ich pomocou klieští, kombinačiek….
- Rozlámte celú hlavu zubnej kefky a vyberte štetiny samostatne.
Najjednoduchší spôsob je vytiahnuť ich pomocou klieští. Najlepšie je vytrhávať štetiny postupne a nie naraz. Štetiny sú totiž silno upevenené a tak bude jednoduchšie keď ich budete vytrhávať postupne.
Štetiny následne môžete hodiť zrecyklovať do plastov. Odporúčame ich ihneď po vytrhaní hodiť napríklad do plastovej fľašky, alebo iného plastového obalu, ktorý je tiež určený na reyckláciu, aby ste sa nemuseli obávať, že štetiny sa niekde vytratia a skončia tam kde nemajú, keďže sú skotočné malé a rýchlo sa môžu niekde zapatrošiť 🙂
2. Kompostovanie rukoväte bambusovej kefky
Rukoväť vašej zubnej kefky je 100% rozložiteľná, a máte niekoľko možností ako ju skompostovať.
Odporúčame, aby ste ju vložili buď koša na biologický odpad (kde sa rozloží o niekoľko týždňov) , alebo ak máte vlastný kompostér na záhrade, môžete ju hodiť aj tam. Keď ju zahodíte do normálneho odpadu, zubná kefka skončí na skládke a rozloží sa za niekoľko rokov.
Bambus sa dokáže v prírode úplne rozložiť, je to však skutočne trvácny a odolný materiál. To, ako dlho bude trvať rozloženie tak závisí od podmienok, kde sa bude rozkladať. Nižšie sme preto uviedli pár príkladov s časovým rozmedzím rozkladu bambusu v závislosti od prostredia v akom sa nachádza.
- Ak hodíte kefku do záhrady (nezakopete ju), úplné rozloženie môže trvať až 5 až 10 rokov.
- Ak kefku zakopete do pôdy, rozloženie bude trvať približne 3 roky.
- Ak kefku dáte do domáceho kompostéru, rozloženie by malo trvať približne 4-6 mesiacov (v závislosti od zloženia kompostu). Môžete to urýchliť polámaním zubnej kefky na menšie časti.
- Priemyselný kompostér by to mal zvládnuť najrýchlejšie a to za niekoľko týždňov.

One thought on “NÁVOD: Ako správne zrecyklovať bambusovú kefku”